Wiecie jaki obchodzimy dziś dzień ?Obchodzimy dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia. W zasadzie mogę uznać, że to także moje święto - jestem byłym palaczem, moja przygoda z "fajkami" zakończyła się kilka lat temu. Rzucenie jakiegokolwiek nałogu nigdy nie jest proste, łatwe i przyjemne, ale może warto zastanowić się i zrobić bilans plusów i minusów.O zdrowotnych skutkach palenia każdy z nas zapewne wielokrotnie słyszał, jednak dla większości palaczy te efekty są gdzieś obok, dopóki nie dotyczą ich personalnie. Do mnie samej świadomość zagrożenia dotarła w pełni, gdy osoba z mojej rodziny zachorowała na raka płuc (30-letni staż palenia), który niestety został wykryty za późno. Taka sytuacja naprawdę potrafi w pełni zrozumieć i ocenić niebezpieczeństwo.

Liczby opublikowane na grafice powyżej także działają na wyobraźnię. 

O obchodzonym dzisiaj dniu przypomniała mi kampania edukacyjna, która ma na celu promowanie zaleceń Kodeksu Walki z Rakiem. Sam Kodeks sformułowany jest w prosty i przejrzysty sposób, a dodatkowo (mimo, że zadanie jest poważne) trafnie zobrazowane rysunkami Mleczki. 

Warto poświęcić chwilę i rzucić okiem na wymienione zalecenia, by móc podjąć walkę z największym mordercą naszych czasów, czyli nowotworem.


9 komentarzy:

 1. Jestem z siebie dumna, w życiu jako naprawdę małolata (jakieś13-14 lat) zaciągnęłam się mocno dosłownie raz, tak mnie kaszlało, że nie mogłam przestać - od tej pory NIGDY nie miałam już w ustach papierosa i mieć nie zamierzam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście ja ani mój chłopak nie palimy, paskudny nawyk.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja zaluje ze pale i probowalam rzucic juz kilkakrotnie nawet desmoxan nie pomgl

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znoszę smrodu papierosów. Na szczęście w moim otoczeniu mało kto pali :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie palę, od zapachu papierosów mnie mdli!
  Off-top -od kiedy do kiedy można używać bezpiecznie kwasów, i ile taka terapia powinna trwać? Z różnych względów raczej swojej w tym roku nie zacznę przed 2 połową grudnia, a może nawet w styczniu- i nie wiem czy wtedy będzie sens zaczynać

  OdpowiedzUsuń
 6. @Mika.Lifestyle spróbuj zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 - opłata tylko za jeden impuls :) Są tam terapeuci, którzy pomogą Ci zdiagnozować typ uzależnienia i dobiorą odpowiednią metodę rzucania oraz dodatkowo będą Cię wspierać przez cały okres zrywania z nałogiem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja wypaliłam jedną paczkę, ale to było tylko w wyjątkowych sytuacjach i jakoś nie ciągnie mnie do palenia. Moja mama 13 lat temu postanowiła, że rzuci palenie i czuje się o wiele lepiej

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno warto rzucić palenie- niestety z doświadczenia wiem, że na raka płuc chorują też osoby które nigdy w życiu nie paliły;/

  OdpowiedzUsuń

Szablon dopasowała Karolina Gie