Przeszczep włosów - gdy wszystko inne zawodzi
Problemy nadmiernego wypadania włosów czy łysienia może dotknąć każdego. Wszyscy chyba wiemy, jak uciążliwy i psychicznie obciążające jest to zjawisko. Piękne włosy (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn) to przecież atrybut atrakcyjności. Przerzedzenie czupryny bywa przyczyną powstawania kompleksów, stanów lękowych, a nawet depresji.
Sytuacją idealną jest znalezienie przyczyny łysienia i jej leczenie. Niestety, czasami nawet wtedy włosy nie odrastają, a i znalezienie przyczyny bywa mocno utrudnione. Coraz częściej diagnozowane łysienie androgenowe często nie daje najmniejszych śladów w badaniach. Prześwitów jednak chce się pozbyć każdy. Jedną z wielu metod w takich przypadkach jest przeszczep włosów.
Zabieg poprzedza dokładny wywiad oraz badania w kierunku poszukiwania przyczyn. Nieleczone choroby tarczycy, układu płciowego, przysadki, kory nadnerczy etc. spowodują szybkie zanikanie efektów po zabiegu - a tego nikt nie chce. Przeszczep włosów nie niweluje przyczyny wypadania! Lekarz w wywiadzie skupia się na przebiegu utraty włosów, ewentualnych chorób dermatologicznych i innych. Kolejnym etapem są badania laboratoryjne.
W przypadku zakwalifikowania do zabiegu w znieczuleniu miejscowym pobierany jest pasek skóry (wraz z włosami) z tyłu głowy (wada - spora blizna) bądź pojedyncze mieszki włosowe (zaleta - niewielkie blizny). Jak sama nazwa "przeszczep" wskazuje - włosy do wszczepienia muszą zostać pobrane z miejsca, gdzie problemy z wypadaniem nie występują. Czasami włosy mogą być pobierane z innego miejsca niż skóra głowy - ale dotyczy to głównie mężczyzn ze sporym zarostem.
By w ogóle myśleć o przeszczepie włosów - na skórze głowy pacjenta muszą występować obszary o zdrowej skórze, na której rosną prawidłowo ukształtowane włosy. Dlatego też nie każda osoba zmagająca się z łysieniem może z niej skorzystać (np. u kobiet bardzo często przerzedzenia włosów rozłożone są równomiernie na głowie). Jest to metoda dla osób o "zlokalizowanych" przerzedzeniach.
Przeszczep włosów jest zabiegiem dość inwazyjnym, a mocne unerwienie i ukrwienie skóry głowy powoduje, że rekonwalescencja może być dość uciążliwa. W ciągu 24h od zabiegu skóra jest oczyszczana z pozostałości pozabiegowych, a gojenie trwa około 5 dni. Pacjent nie powinien w tym czasie spożywać niczego, co zwiększa ciśnienie tętnicze krwi bądź rozgrzewa (alkohol, kawa etc., przez ryzyko wystąpienia krwawień). Z tego samego powodu odradza się wysiłek fizyczny i kąpiele słoneczne. Strupy pozabiegowe odpadają zwykle po około dwóch tygodniach - w tym okresie można spodziewać się mocnego swędzenia. Zimne okłady okażą się pomocne w tym okresie, dodatkowo niwelując obrzęk. Nieodzowne mogą się okazać środki przeciwbólowe.
Już po pierwszym tygodniu od zabiegu włosy można myć z użyciem delikatnych detergentów, bez mocnego masowania (co jest raczej niemożliwe ze względu na obrzęk). Oczywiście należy unikać stylizacji na ciepło i innych czynników (np. ciasnego wiązania) wpływających źle na kondycję włosów.
Niemniej jednak stosowanie się do zaleceń lekarza gwarantuje naprawdę świetny efekt zabiegu, który w pełni widoczny jest po około 6 miesiącach (oczywiście przerzedzenia niwelowane są od razu). Zobaczcie jak wyglądają włosy u tych co zdecydowali się na
zabieg:
https://www.tourmedica.pl/ zdjecia-przed-i-po/zabiegi- przeszczepiania-wlosow/.
Cieszę się, że istnieją tego typu możliwości dla ludzi, którzy chcą pozbyć się skutków wypadania. Cena jest jednak wysoka: od 3,5 do 10 tysięcy złotych, w zależności od metody i skali zabiegu - jednak gabinety oferują możliwości płatności ratalnej.
Cieszę się, że istnieją tego typu możliwości dla ludzi, którzy chcą pozbyć się skutków wypadania. Cena jest jednak wysoka: od 3,5 do 10 tysięcy złotych, w zależności od metody i skali zabiegu - jednak gabinety oferują możliwości płatności ratalnej.
Interesowaliście się kiedykolwiek tematem przeszczepu włosów?
loading...
Kasiu, głupie pytanie ale czy to normalne, że w wieku 23 lat mam zmarszczki pod oczami? Mam mimiczne zmarszczki, niby małe ale sporo ich jest, nie wiem czy to nie wynik mojego zaniedbania. :( Mam też bardzo duże oczy i podobno pod takimi się szybciej robią? Mimo to patrzę na moje koleżanki i niektóre nie mają wcale… Czy to znaczy, że w wieku 30 lat mogę być już konkretnie pomarszczona?
OdpowiedzUsuńJa miałam znacznie wcześniej, w zasadzie... od zawsze ;). Połączenie genów i mimiki dało taki efekt, ale nie pogłębia się to jakoś szczególnie, więc wcale nie znaczy to, że zaczniesz "starzeć się" szybciej ;)
UsuńJeśli trzeba to warto zrobić :)
OdpowiedzUsuńDla własnego samopoczucia, jeśli ma się możliwość - czemu nie
Usuńhm ja bym się bała takie przeszczepu... to trochę inwazyjna już metoda. nie wiadomo czy to się przyjmie, czy będzie ok czy nie pojawią się komplikacje...
OdpowiedzUsuńTutaj mamy do czynienia z autoprzeszczepem, więc ryzyko jest mniejsze.
UsuńChciałabym kiedyś taki wykonać aby obniżyć linię czoła, ale wątpie by było mnie na to kiedykolwiek stać
OdpowiedzUsuńTego typu zabiegi w czasie tanieją, więc może będzie lepiej ;)
UsuńTakie zabiegi to często jedyne wyjście jak włosów ubywa, a ceny faktycznie zaczynają spadać.
OdpowiedzUsuńCoś w tym jest
UsuńDzięki za info też się właśnie zastanawiam nad przeszczepem włosów, mam dość duże zakola :(
OdpowiedzUsuńA czy wypróbowałeś na sobie mniej inwazyjne zabiegi?
UsuńGdy wszystkie inne metody mające pomóc osobom łysiejącym zawodzą to zawsze można zdecydować się na przeszczep włosów. Mimo, że metoda jest dość inwazyjna i niestety kosztowna to przynosi naprawdę rewelacyjne efekty :)
OdpowiedzUsuńPrzeszczep włosów nie należy do najtańszych zabiegów. Czasami jednak jest on ostatnią deską ratunku gdy wszystkie inne metody zawodzą. Tego rodzaju zabiegi są niezwykle skuteczne i dają świetne efekty.
OdpowiedzUsuńZgadzam się w pełni ;)
UsuńPrzeszczep włosów jest dobry dla każdego.Niezależnie od tego czy dotyczy to kobiety czy mężczyzny. Chociaż wiadomo, że utrata włosów jest dolegliwa bardziej dla kobiety to jednak z przeszczepu włosów równie często korzystają mężczyźni.
OdpowiedzUsuńWarto wspomnieć o różnych rodzajach przeszczepu włosów. Z doświadczenia mogę polecić metodę FUE https://piotrturkowski.pl/przeszczep-wlosow-metoda-fue/
OdpowiedzUsuń