Projekty domów parterowych tanich w budowie – praktyczne czy ciasne?

Poszukując gotowego projektu naszego przyszłego domu (po przedyskutowaniu wszystkich możliwych opcji naszych przyszłych czterech kątów), stanęliśmy w obliczu decyzji czy wybrać parterowy, czy piętrowy. Zdrowy rozsądek podpowiadał, że parterowy dom może być nieco zbyt ciasny. Jednak dzięki osiągnięciom nowoczesnej architektury i budownictwa taki stereotyp jest obecnie nieuprawniony. Ba, sama wychowałam się w sporym, piętrowym domu i ciężko było mi się przekonać do parterowych propozycji, które podrzucał mój mąż ;). Sporo się jednak zmieniło, gdy trafiliśmy na swój wymarzony projekt domu.

dom parterowy tani projekt

Parterowe czy piętrowe - co wybrać?


Rzecz jasna, domy piętrowe mają swoje zalety. Dwie kondygnacje pozwalają na rozdzielenie strefy dziennej i nocnej, budowla pnie się w górę, dzięki czemu potrzebna jest działka o mniejszej powierzchni – co znakomicie wpływa na początkowe koszty inwestycji. Rozwiązanie to doskonale uzupełnia się także z zaaranżowanym poddaszem. Dodatkowo, piętra nie trzeba od razu wykończyć, a w razie potrzeby od ręki mamy do dyspozycji dodatkową przestrzeń na sypialnię czy pokój dzienny. Z drugiej strony, dom parterowy jest niesamowicie praktyczny. Powierzchnia zabudowy jest większa, jednak należy pamiętać, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele projektów dedykowanych działkom o mniejszych wymiarach, więc jej rozmiar nie ma aż tak dużego znaczenia. 

Jedna kondygnacja oznacza ponadto bezproblemowy dostęp do wszystkich pomieszczeń, a przy tym współczesne projekty są wyjątkowo przemyślane pod kątem ich optymalnego układu, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji. Dzięki temu osoby starsze, dzieci oraz mieszkańcy cierpiący na jakąś formę upośledzenia ruchowego mogą cieszyć się o wiele większym komfortem mieszkania – a nigdy nie wiadomo, co czeka nas w przyszłości.

Projekty domów parterowych z poddaszem - dlaczego warto?

Jeśli zdecydujemy się już na dom parterowy, warto dobrze rozważyć inwestycję obejmującą projekt z poddaszem. Z rozwiązaniem konstrukcyjnym tego typu wiąże się wiele zalet. Domy parterowe zazwyczaj są rozłożyste, a to sprawia, że powierzchnia potencjalnego poddasza będzie bardzo duża. Z drugiej strony, przy małych budynkach każdy dodatkowy metr przestrzeni także jest na wagę złota. Zwłaszcza że możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele, a możecie je obejrzeć tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_parterowych.html, na stronie pracowni, we współpracy z którą powstał ten post ;). 

Zaprojektować można wszystko: od garderoby, pralni czy składziku, a kończąc na pełnoprawnym pokoju sypialnym lub dziennym. Poddasze jest także wyrazem pragmatycznego podejścia do budowy, ponieważ jego wykończenie nie jest potrzebne, by cieszyć się funkcjonalnością podstawowej kondygnacji - zawsze można skończyć je kiedy indziej, i sami tak planujemy zrobić, by wprowadzić się jak najszybciej. Od tego niestety dzielą nas jeszcze lata ciężkiej pracy ;).

Projekty domów parterowych tanich w budowie - gdzie je znajdziemy?

Co najważniejsze, jeśli już ustalimy podstawowe wymagania co do naszego przyszłego domostwa i rozpoczniemy poszukiwania gotowego projektu, staniemy w obliczu bardzo dużego wyboru. Możemy oczywiście postawić na indywidualny projekt od architekta, jednak będzie on nawet o 80% droższy, niż ma to miejsce przy opracowaniu gotowym do realizacji. 

W poszukiwaniu oszczędności warto udać się do jednej z internetowych pracowni. Takie rozwiązanie zapewnia dostęp do kilku tysięcy (sic!) modeli o rozmaitych parametrach - drobne domy wykonane z drewna, wolnostojące budowle, efektowne bryły czerpiące z najnowszych architektonicznych trendów, klasyczne domy o ponadczasowym wzornictwie i wiele innych. A wszystko to w wyjątkowo atrakcyjnych cenach i z możliwością adaptacji i modyfikacji pod własne wymagania – oczywiście w granicach wytrzymałości konstrukcji.

Przestronny garaż - czy się opłaca?

Dodatkowa kwestia, która wysuwa się na pierwszy plan przy projekcie domu w ogóle, a już zwłaszcza parterowego to obecność garażu. Obecnie domy buduje się w takich miejscach, gdzie brak samochodu znacząco utrudnia życie, i w tej kwestii nie będziemy należeć do wyjątków ;). Ze względu na warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju dobrze pomyśleć o zadaszonym miejscu dla naszego auta. Co jeśli stajemy jednak przed wyborem - przestronny garaż, czy większy metraż naszego parterowego domu? 

Na garaż warto się zdecydować, gdy wybraliśmy projekt z poddaszem albo z podpiwniczeniem, których przykłady zobaczycie tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. Wtedy powierzchnia mieszkalna może być nieco mniejsza, ale nie ryzykujemy przy tym jej zagracenia. Pamiętajmy, że garaż to nie tylko miejsce na przechowywanie samochodu, ale także królestwo każdej złotej rączki i doskonałe pomieszczenie gospodarcze w jednym. Oczywiście wtedy, gdy jest odpowiednio przestronne i zagospodarowane. Od strony wizualnej jest to także ciekawa propozycja - projektanci i architekci w udany sposób łączą garaż z resztą budynku, tworząc spójną całość o niewątpliwych walorach estetycznych.


Jak wyglądały Wasze historie z wyborem własnych czterech ścian? Opowiedzcie, bo sama, mimo ekscytacji kolejnym etapem życia, jestem „nieco” nim zestresowana…

Komentarze

  1. Ja się w tej tematyce mało wyznaje:) i chyba do końca życia będę mieszkać w wynajmowanych mieszkaniach, na budowę domu się nie porywam.
    Z mojego oglądu widzę że w Szwecji domy parterowe są dość popularne;)
    https://images.app.goo.gl/ptHi7vH3pFSv3KZH7

    OdpowiedzUsuń
  2. Własny dom to własny Z takiego parterowego bym się ucieszyła

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będę się cieszyć, jak się wprowadzimy ;) Na razie przed nami lata pracy ;)

      Usuń
  3. Własny domek to świetna opcja. Mi bardzo marzy się domek z drewna. Polecany producent domów letniskowych zaoferował nam bardzo duży wybór domków, ale musimy się zastanowić kiedy dokładnie ruszymy z budową.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawe projekty można znaleźć również na stronie https://mobile-development.pl/dom-bez-pozwolenia-mozliwosci-i-ograniczenia/. Małe domy to dobre rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony budżet.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak najbardziej takie projekty są niezwykle ważne i moim zdaniem warto jest się na nich skupić. Jeśli jeszcze ktoś pracuje w budownictwie to polecam zapoznać się z wpisem https://www.connecto.pl/oprogramowanie-dla-budownictwa-poznaj-zalety/ gdzie fajnie opisano zalety oprogramowania dla budownictwa.

    OdpowiedzUsuń
  7. Takie małe domki parterowe są jak najbardziej fajne. Po co komu nie wiadomo jak duży dom? Przecież duży metraż oznacza duże koszty. Takie małe domki to idealne rozwiązanie dla małych rodzin.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  9. Faktycznie sama budowa domu jest bardzo sporym przedsięwzięciem i ja jestem zdania, że jak najbardziej warto jest również wykonać ładny podjazd oraz chodniki. Jestem zdania, że właśnie firma https://brukgarden.pl/ wykonuje takie prace wzorowo.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz