Bielenda Professional 40%: kwasy salicylowy, azelainowy, migdałowy i mlekowy pH=2 - mocne rozwiązanie dla praktyków

Nie jestem zwolennikiem prowadzenia mocnych kuracji kwasowych w okresie letnim - ze względu na ryzyko przebarwień i innych nieprzyjemnych efektów uwrażliwienia skóry na słońce. Dzisiejsza recenzja opiera się na moich doświadczeniach zimowo-jesiennych z zabiegiem eksfoliującym od Bielendy, gdzie w buteleczce znajdziemy (najprawdopodobniej łącznie) 40% stężenie kwasów: salicylowego, azelainowego, migdałowego i mlekowego. Pojawia się ona teraz, by dać zainteresowanym czas na opracowanie swojego kwasowego harmonogramu na zimniejsze miesiące ;). 


W przeszłości uwielbiałam kwasowe samoróbki, chociażby z kwasu migdałowego czy mlekowego. Ba, nadal chętnie mieszam toniki kwasowe dla siebie, ale z czasem zdałam sobie sprawę, że statystyczny zjadacz chleba ma spore obawy przed kwasowymi samoróbkami. Dlatego też zaczęłam powoli sprawdzać ofertę dostępnych preparatów kwasowych i... to cudo od Bielendy jest rozwiązaniem dla tych, którzy z domowymi terapiami kwasowymi mają spore doświadczenia. Powiem tyle - jest moc!

Higieniczna butelka ze szklaną pipetką to świetne rozwiązanie w przypadku produktu, który należy rozsądnie dozować. Zewnętrzne opakowanie jest plastikowe, co jest dodatkowym atutem - upadek na podłogę nie powoduje jego nieodwracalnych zniszczeń ;). 

30g produktu kosztuje od 42 do prawie 60zł (dostępny głównie przez Internet, np. na Allegro).

Skład:


Woda, kwasy: mlekowy, migdałowy, azelainowy i salicylowy przełamane nawilżaczami: glikolem propylenowym, betainą i gliceryną. Odrobina gumy ksantanowej ma za zadanie nadać nieco żelową konsystencję - co ułatwia aplikację. Skład jest niezwykle prosty (nawet kompozycji zapachowej nie ma!), a jednocześnie konkretny - ma mocno złuszczać! Warto zauważyć, że nie zastosowano żadnego zasadowego regulatora odczynu, stąd też pH tego produktu jest naprawdę niskie - wynosi 2.

Całość ma postać bezbarwnego, nieco rzadkiego syropu o ledwie wyczuwalnym, kwaśnym zapachu.

To pierwszy preparat, po którego zastosowaniu (na oczyszczoną żelem skórę) zauważyłam słynny efekt nagłego "pobladnięcia". Po aplikacji wyczuwałam delikatne ciepło i szczypanie (ale tylko przy dwóch pierwszych podejściach - natomiast osoby mniej wprawione/bardziej wrażliwe zapewne będą te efekty odczuwać za każdym razem), a czas ekspozycji ustawiłam sobie na 10 minut (i nie przekraczałam go). Po tym czasie zmywałam go sowicie wodą, a następnie opłukiwałam twarz domowym neutralizatorem (łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczona w niepełnej szklance wody). 

Po 2-3 dniach (na mojej grubej i przecież odpornej skórze!) pojawiało się "jaszczurzenie", zawsze w tej samej kolejności - najpierw nos i jego okolice, potem broda, czoło i policzki. Płatki łuszczącego się naskórka obserwowałam przez około 3-4 dni, a nakładałam go w odstępach 8-10 dni, w międzyczasie smarując się filtrem SPF 50+. Po 3 miesięcznej kuracji (grudzień-luty) pozbyłam się autentycznie wszystkich zaskórników... poza nosem :D. Piegi i przebarwienia stały się prawie niewidoczne, a koloryt skóry pięknie się ujednolicił.

To najsilniej działający sklepowy produkt kwasowy, jaki miałam okazję używać, i jestem nim zachwycona, ale też nikomu nie polecę go na początek kwasowej przygody. Na początku wprowadzania kwasów do pielęgnacji polecam niższe stężenia (toniki do maksymalnie 8-10%, peelingi do maks. 20%) z pH bardziej zbliżonym do naturalnego (5,5). Na duże, makroskopowe złuszczanie warto się przygotować (także psychicznie) niższymi stężeniami. Mikrozłuszczanie osiągnięte słabszymi preparatami również potrafi dać naprawdę zacne efekty.

Tak się złożyło, że mój sklepowy arsenał kwasowy (o którym jeszcze więcej Wam opowiem) składa się obecnie wyłącznie z produktów Bielendy. Jestem jednak otwarta na inne propozycje - jakich kwasów sami używaliście i możecie polecić? ;).

Komentarze

  1. Używałam i mogę polecić serum z kwasem migdałowym z Bielendy, małe stężenie nieinwazyjnego kwasu a działa naprawdę dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubie kwasy, dobrze poznac te linie Bielendy :D

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie największe efekty z kwasów przyniósł peeling gommage Floslek i serum z bielenda z kwasem migdałowym, moze się skuszę na ten produkt i inne z serii. A co uważasz o produktach z The Ordinary? Ostatnio w internecie jest wysyp, większość ludzi chwali.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopiero muszę o nich poczytać - w tej chwili są mi nieznane :O

      Usuń
  4. Chwilowo mam na stanie roztwór kwasu salicylowego z The Ordinary, jest przyjemny ale mocnego zluszczania nie zauważyłam. Tu potrzeba cięższej artylerii 😉 na jesieni sprawie sobie retinol.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po salicylu ciężko osiągnąć jakieś wielkie złuszczanie, bo ciężko go rozpuścić w większej ilości w wodzie (chyba, że rozmawiamy o wersji alkoholowej ;)).

      Usuń
  5. Ziaja Pro 30% kwas pirogronowy i laktobionowy <3 nie "jaszczurzy", ale jest idealny na stany zapalne!

    OdpowiedzUsuń
  6. Uzywam..moja skora wydaje sie byc odporna na wszystko..ekspozycja 30-40min, i łuszczenie ledwo zauwazlne kolo nosa i brody.. Dzis trzecia aplikacja, moze w koncu cos sie zadzieje..czy ktos tak ma jeszcze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem tak - jako posiadaczka również dość opornej skóry staram się po prostu nie oczekiwać mocnego złuszczania. Czasami bez jaszczurzenia efekt również jest piękny ;)

      Usuń
  7. Can you explain how to use it,what concentration and for how many times? Thank you

    OdpowiedzUsuń
  8. Kwasy są używane do złuszczania i usuwania martwych komórek skóry z twarzy, dzięki czemu wygląda na gładszą i jaśniejszą. Pomagają również przy trądziku i innych problemach skórnych, ponieważ mogą wnikać głęboko w pory.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz